Dámské mechanické hodinky patří mezi stále více vyhledávaný segment. Ačkoli to na chvilku nevypadalo, ženy si mechanické hodinky znova opravdu užívají. Krásným příkladem jsou nové kolekce renomovaných značek, jako Rolex, Breitling, TAG Heuer, Raymond Weil či Longines. Ve výčtu nelze samozřejmě opomenout švýcarskou značku Epos. Ta loni představila několik dámských přírůstků do linie Ladies Collection, kterou následuje trend, který byl u žen na chvilku potlačen, totiž že na půvabné dámské zápěstí patří hodinky decentní, alespoň pokud se bavíme o hodinkách jako o doplňku k večerním šatům a do společnosti. Nás zaujal velmi sexy model Passion s referencí 4401.6, který jsme také nechali otestovat. A jak se líbil???

Decentní dámský model Passion

Na první pohled
Nejenom svým charakterem, ale také cenovou relací, se tyto náramkové hodinky řadí k těm, jež jsou určeny pro každodenní nošení - pro reprezentaci na pracovišti a ve společnosti, a to ať už k šatům či kostýmku. Jejich 29mm ocelové pouzdro je zlacené růžovým zlatem, a to PVD technologií. Bočnice přecházející v nožky jsou kartáčované, přičemž vrchní luneta, zbylé části pouzdra a dýnko jsou leštěné. Vrchní safírové sklíčko, které je odolné proti oděrům, je pak navíc potaženo antireflexní vrstvou, takže číselník opravdu vynikne. A nutno uznat, že ten je skutečně korunou celého díla - je opravdu velmi vkusný a i přes svou decentnost dokáže ihned imponovat. Je totiž zhotoven z perleti, která přechází z odstínů hnědé do tmavě zelené, a kromě natištěného loga „epos switzerland“ (nápisu „automatic“ a „swiss made“), je na něm přilepeno dvanáct zlacených indexů, jejichž střed je ošetřen luminiscenční vrstvou pro snazší odečítání času za šera. Luminiscenční směs je nanesena i na trojici zlacených ruček, a to přirozeně na dominantní části hodinové a minutové, a na zvýrazněném konci sekundové. Číselníku samozřejmě nechybí ani orámovaná apertura pro datum, které se otáčí na číselném kotoučku. Posledním výrazným prvkem je nevtíravá vroubkovaná korunka signovaná ikonickým „e“.

Na hodinkách zaujme především tmavý perleťový číselník

Po technické stránce
Uložený kalibr ETA 2671-2 se řadí k těm opravdu malým. Jeho základna měří totiž pouhých 7 ¾ pařížských linek - tedy 17,2 mm - a na výšku 4,8 mm. Krásně se tedy hodí do malých dámských hodinek, kde centrální sekundová ručka může elegantně plynout po obvodu číselníku. Vlásek setrvačky totiž pracuje na frekvenci 28 800 kmitů za hodinu, je tedy 4Hz, a zmíněná sekundová ručka tak vykoná 480 kroků za minutu. Velkou výhodou kalibru je i zastavení této ručky při vysunutí korunky do pozice dvě, ve které dochází k nastavování přesného času (pozice jedna je tradičně určena pro korekci data). Kalibr s 25 kameny je v případě modelové linie 4401 uložen ve 29 mm pouzdře, které je 8,8 mm vysoké.

Skrze safírové dýnko je pak možné sledovat dekorovaný rotor uložený v kuličkovém ložisku. Pro jeho opravdu malou plochu byl využit tradiční motiv „Côtes de Genėve“, čili Ženevské pruhy, a samozřejmě logo společnosti. Pod ním lze sledovat dvojici tradičně modřených šroubků a kmitající oscilátor s regulačním systémem ETAchron zajišťující snadné seřízení odchylky kmitu vlásku pomocí šroubku. Co však nepotěší je průhled (při určitém úhlu pohledu do nitra) na uložení strojku - je totiž možné po stranách vidět i dvojici šroubů uchycující vložku a tunýlek pro vedení hřídele korunky. Samotné safírové sklíčko je uloženo ve středu leštěného dýnka a k pouzdru přichyceno čtveřicí šroubů, z čehož pochopitelně vychází i velmi malá vodotěsnost, která je pouhých 30 metrů.

Dýnko s průhledem odkrývá strojek ETA 2671-2

Hodnocení
Horizontální poloha     + 9 s
Vertikální poloha    + 10 s
Korunkou dolu    + 6 s
Korunkou nahoru    +  4 s

Jedná se především o hodinky módní a slouží tak více jako něžný doplněk, nežli jako chronometr k určování přesného času.

Z pohledu ženy je nutné ocenit fakt, že tyto mechanické hodinky disponují automatickým nátahem, a že se tedy denně nemusí myslet na jejich manuální nátah. Při každodenním nošení totiž zůstanou samozřejmě natažené a při střídání hodinek je stačí natáhnout korunkou jen lehce (postačí 1 či 2 otočení) a po nastavení času se energie do pérovníku již sama naakumuluje – a to na maximálních 42 hodin. Epos 4401 je tak ideálním dárkem i pro přítelkyni milovníka hodinek, který se ji snaží odnaučit nosit do společnosti hodinky quartzové a neumí si jí představit denně u zrcadla natahovat hodinky. Co víc. Linie nabízí i další barevné kombinace, takže jsou k dispozici i v klasické barvě oceli s perleťovým číselníkem barvy bílo-stříbrné. Nechybí ani možnost model zvýraznit diamanty, kterými lze osázet lunetu. Pro mohutnější vzezření lze hodinky s koženým řemínkem se zlacenou sponou a pískovaným logem vybavit ocelovým tahem nebo jeho PVD zlacenou verzí.

Pouzdro s průměrem 29mm je opravdu decentí

Technické parametry
Průměr pouzdra: 29 mm
Materiál: Ušlechtilá ocel 316L, zlacená PVD
Odolnost proti vodě: 3 ATM (30 metrů)
Sklíčko: Safírové
Ukazatel hodin: Indexy
Řemínek:   Kožený
Kalibr:    ETA 2671-2
Funkce:  Datum, hodiny, minuty, sekundy
Záruka:   2 roky


Text: Amy Challen, Jan Lidmaňský
Foto: Jan Lidmaňský
Zdroj technických parametrů: www.epos.ch a www.epos-czech.cz