Možná, že oživení českého hodinářství – mluvíme o pětici nezávislých hodinářů – vyvolává dojem, že se tak děje jen u nás (z bývalé východní Evropy). To je samozřejmě omyl. Maďarsko má svoji značku Bexei s modelem s vlastním tourbillonem Primus, Polsko má dva vlastní výrobce hodinek, a to nemluvíme o Rusku.

Hodinářské dílo ze Slovinska

Ostatně i v organizaci nezávislých hodinářů AHCI jsou jen dvě osobnosti z východní Evropy – pan Aron Becsei z Budapešti (už jsme o něm obsáhle psali v časopisu Hodinky & šperky) a pan Čajkin z Petrohradu.

Tím přehled samozřejmě nekončí. Například ve Slovinsku je pan Matej Zorec, hodinář, který staví svoje umělecká díla sám, a všem dává jména slavných žen ze slovinské historie. Ať jde o historické postavy nebo postavy například z lidových básní. Tak je tomu u posledního díla Vida, jejíž jméno pochází z básně Lipa Vida (Krásná Vida).

Poslední kus nazvaný Vida

Zda se vám zdá krásná i hodinářská Vida, necháme na vás. Každopádně v tomto případě jde o přepracovaný, ručně rytý německý strojek zasazený do dřeva. Dřívější kusy byly v kovu a jde o stolní hodiny. Cena Vidy je 2500 euro.