Všichni denně procházíme hlavními ulicemi a jen zřídkakdy odbočíme mimo naší rutinní stezku. Většinou tak přehlížíme dobře uschované perličky, zapadlé uličky či malebné obchůdky. Právě tak dobře je uschovaný malý zlatnický ateliér Maris v Panské ulici v Praze.

Maris, záruka originality

Zlatnický ateliér Maris vznikl už v roce 2002 a své jméno si vypůjčil od své zakladatelky Marie Švihovcové. A nutno uznat, že její nabídka je opravdu široká, neboť nabízí opravy a čištění zlatých a stříbrných šperků, renovaci perlových náhrdelníků, ruční výrobu šperků na zakázku ze stříbra, zlata i platiny, zhotovování zásnubních prstenů a následné rytí věnování. V nabídce jsou samozřejmě šperky s perlami, diamanty či s přírodním korálem a tyrkysem, přičemž nechybí ani safíry, rubíny, smaragdy, ametysty, topazy, citríny, onyxy, akvamaríny, olivíny, turmalíny či klasické české granáty dodávané partnery „Granát, družstvo umělecké výroby Turnov“ a „Studio Šperk“.

Marie Šhvihovcová se svým týmem

Perličky mezi perly

Perly jsou nadčasovým šperkem. Unikátní kreace přírodních živlů, která lidstvo fascinovala odnepaměti. Přírodní perly jsou krásným úkazem dokonalosti, neboť lidský um nemá na jejich tvar žádný vliv a do šperků se vkládají tak, jak je příroda stvořila. Snad právě proto byly perly vždy toliko vzácné, neobvyklé a hlavně uznávané. Proto v kolekcích Marie Švihovcové narazíme na perly sladkovodní i mořské, a to i ve spojení s diamanty. Vyobrazený náhrdelník byl sestaven z Akoya perel. Srdce zavěšeného přívěsku z bílého 18kt zlata tvoří vložený ametyst, který je obklopený zirkony. Na jeho konci se houpe uchycený růženín evokující něžnost. Aby byla krása dokonána, nesmí chybět ani nádherné a jemné náušnice, taktéž z 18kt bílého zlata, avšak s dvojicí perel Mabe.

Perlový náhrdelník s náušnicemi stojí za hřích

Jak vlastně vaše kariéra započala?

Vystudovala jsem uměleckořemeslnou školu v Praze 9 zaměřenou na obor zlatník-klenotník. Po škole jsem nastoupila u uznávané a velmi šikovné paní Zablodilové která mě naučila vše, co se týče zakázkové výroby. Tato praxe byla k nezaplacení a dodnes si paní velice vážím, a upřímně ji děkuji, že měla velkou trpělivost. Po dvou letech jsem začala pracovat ve zlatnictví na Václavském náměstí, které mi dalo velkou zkušenost s prodejem. Po dalších dvou letech jsem se osamostatnila a otevřela si malou zlatnickou dílnu Na Příkopě v malém dvorečku, a konečně po roce jsem se rozhodla, a štěstí přálo, otevřít svůj vysněný obchod v Panské ulici. Další dva roky na to jsem otevřela druhý obchod v OC Palladium. Nyní mi pomáhají dvě šikovné zlatnice a tři příjemné prodavačky.

Prsteny patří k nejčastěji vyráběným šperkům

Se kterými materiály nejčastěji pracujete? Kdo jsou vaši nejčastější zákazníci?

Naši zákazníci od nás nejenom nakupují nové šperky, které vyrábíme ze stříbra, 18kt a 14kt zlata či platiny, ale svěřují nám i své rodinné šperky. Ty rekonstruujeme a čistíme, čímž mohou posloužit a zdobit další generaci. Naše produkce se nejvíce specializuje na perlové šperky z Tahiti a na prsteny a přívěsky s přírodními kameny. Co víc. Není nám cizí ani kreace zásnubních či snubních prstenů a výrobu složitých šperků na zakázku bereme jako výzvu. Snad právě proto se k nám naši zákazníci velmi často vracejí. Patří mezi ně i známí zpěváci, umělci i politici, kteří hledají nevšední originalitu, ale jejich jména nelze prozradit - na tom náš úspěch nechci stavět a navíc bych nerada narušovala jejich soukromí.

V nabídce nechybí hodinky značky Epos

A co hodinky? Které se vám líbí?

Fascinují mne značky, kterým se podařilo spojit umění práce s perlami s hodinařinou a uložit je do číselníku prémiových modelů, jako Schoeffel či Zenith u modelu Baby Star Sea Open Elite Precious Pearls, případně z nich udělali náramek z hodinek jako Chanel či Bovet. Velmi se mi líbí i letošní novinka od slavné a tradiční značky Louis Golay s názvem Pearls Of Time, kde jsou perly využity opravdu originálním způsobem. Asi nejkrásnější dámské hodinky, které jsem kdy viděla, pocházejí však z dílny Breguet. Vycházejí z kolekce Reine de Naples a jejich číselník ve tvaru okvětí je ručně vyřezán z mořské mušle. Hodinkám jsem však začala holdovat teprve nedávno, neboť šperky byly pro mne vždy důležitější. Pro svůj obchůdek Imprevu v OC Palladium jsem započala spolupráci se švýcarskými značkami Epos a Rotary, které jsem původně doplnila snadno dostupnými mladými francouzskými Certus a Girls Only od společnosti SMB Horlogerie z Besançon. Ty jsem se nedávno rozhodla nahradit jinou značkou, kterou však překvapím až před Vánocemi. To je ovšem jenom začátek, ráda bych do budoucna nabídla svým zákazníkům více hodinek s mechanickými strojky. Ale preferuji spíše společenské modely.

Zlatnice Marie Švihovcová

Jaké máte plány do budoucna?

Plánů je vždycky moc, existují však tři hlavní. První z nich je spíše taková tužba, na které musíme všichni pracovat dohromady. Přála bych si, aby se k nám naši zákazníci nadále rádi vraceli a odcházeli spokojení. Zadruhé chci konečně zapracovat na svých webových stránkách www.maris.cz. Zrealizovat ten hlavní, třetí, bude však o něco obtížnější. Pokud nám bude štěstí přát, rádi bychom totiž otevřeli další obchod. A to v Amsterdamu, kde již mám velmi dobré kontakty. Rádi bychom totiž ukázali světu, že máme v Čechách stále šikovné zlatníky. Svědčí o tom i fakt, že například naše největší objednávka na výrobu luxusního šperku, v tomto případě specifického prstenu s diamantem, byla z Anglie. Naši zákazníci však pochází z mnoha dalších světových destinací, a to včetně australského Adelaide.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů a nápadů na nové šperky.

Text: Jan Lidmaňský