Linde Werdelin je v hodinářském světě synonymum pro luxusní časomíry netradičního a tím pádem i snadno rozpoznatelného stylu. Výjimkou není novinka muskulinní modelové linie Oktopus s přídomkem Moonlite. Ta se pyšní zajímavým ztvárněním ukazatele měsíčních fází a jedním superlativem: totiž nejlehčí hodinky, které doposud v této manufaktuře vznikly.

Linde Werdelin Octopus Moonlite mají pouzdro z unikátní slitiny ALW

Linde Werdelin Oktopus jsou rozměrné hodinky velikosti 44 milimetrů a byť jsou na bílém kaučukovém řemenu, je jisté, že k rekordně nízké hmotnosti pouhých 62,5 gramu si museli hodináři pomoci netradičním materiálem pouzdra. To je zhotoveno ze slitiny označené ALW (akronym pro Alloy Linde Werdelin), jež byla vyvinuta speciálně na přání značky a u jiných výrobců se s ní tedy nebude možné potkat.

Linde Werdelin Octopus Moonlite - detail pouzdra z netradiční slitiny

Tvoří ji hliník, zirkon a magnezium, což zajišťuje nejen v úvodu zmíněnou velmi nízkou měrnou hmotnost, ale i výborné mechanické vlastnosti. Navzdory poloviční hmotnosti v porovnání s již tak velmi lehkým titanem má ALW totiž dvakrát větší tvrdost než nerezová ocel. To je obdivuhodné.

Z této unikátní slitiny je vedle pouzdra s vysokým stupněm voděodolnosti 300 metrů vyrobeno také plné dýnko s rytinou chobotnice, obávaného tvora mořské říše. Po obvodu dýnka je krom názvu hodinek a stupně vodotěsnosti zvěčněno i číslo hodinek. Objem výroby je přitom omezen striktně na pouhých 59 kusů.

Linde Werdelin Octopus Moonlite doplňuje kaučukový řemen

Kvůli snaze o minimalizaci hmotnosti je korunka, kterou důkladně chrání výstupky pouzdra, vyrobena z titanu. Její velikost spolu s velkými vroubky zajišťuje pohodlnou manipulaci při korekci času, který znázorňuje trojice středových ruček. Dvě hlavní jsou pro snadnou čitelnost za tmy vybaveny luminiscenční vrstvou, stejně tak velké arabské číslice na klíčových pozicích.

Pohled na číselník je vůbec velmi zajímavý, je totiž skeletovaný a tvoří jej úctyhodných pět vrstev. V pruhu mezi čtvrtou a osmou hodinou je indikátor fáze Měsíce s aktuálním stavem na pozici 6 a náhledem na situaci čtyři dny dopředu i do minulosti. Škoda, že výrobce strojek s touto hodinářskou komplikací stroze charakterizuje jen počtem ložiskových uložení (23) a informací, že jde o manufakturní kalibr.

Linde Werdelin Octopus Moonlite mají ukazatel měsíčních fází

Vraťme se ale ještě k 15 mm vysokému pouzdru, jehož linie rozhodně nelze nazvat nudnými. Naopak, jeho vzezření připomíná obrněný tank a tak vůbec nevadí, že z pouzdra nevyrůstají nožky. Jejich úlohu totiž převzala čtveřice šroubů s imbusovou hlavou, kterými je v tomto případě kaučukový řemínek k hodinkám připojen.

Video na stránkách výrobce dostatečně ilustruje, jak je výměna řemínku za jiný rychlá. Krom různých kožených řemenů je k dispozici i masivní ocelový tah. S tím by ale hodinky ztratily svou devizu v podobě nízké hmotnosti. Imbusové hlavy šroubů zdoby i pevnou lunetu, která obepíná safírové sklo s vnitřní antireflexní vrstvou.

Jorn Werdelin při potápění u břehu ostrova Bali...

Linde Werdelin Octopus Moonlite jsou potápěčské hodinky, jejichž schopnosti pečlivě otestoval sám zakladatel značky Jorn Werdelin, když se s nimi rozhodl obdivovat krásy podmořského světa u břehů ostrova Bali, kam se vrátil po čtyřleté pauze.

Při jednom z nočních ponorů zkoumal vrak americké lodě Liberty, která leží hloubce 26 metrů. Osud lodě během druhé světové války zpečetil zásah japonských torpéd, po kterém se ale kapitánovi podařilo dostat až na pláž, kde loď byla až do roku 1963. Následné probuzení do té doby spícího vulkánu Agung způsobilo sesuv lodě hluboko pod hladinu, kde odpočívá dodnes.

...pod vodu se s ním podívaly i další hodinky kolekce Octopus

Werdelin se o své zážitky na webu značky podělil několika vydařenými fotografiemi a pronesl i jedno přání: totiž aby při příštím podobném výletu za krásami podmořské říše ukazatel fáze Měsíce na hodinkách Octopus Moonlite indikoval úplněk.